تولید چرخ ثابت و گردان

تولید چرخ ثابت وگردان مختلف به روش های متفاوتی صورت می پذیرد. یکی از انواع چرخ های صنعتی ، چرخ چدنی است که کاربردهای سنگین صنعتی دارد برای تولید این نوع چرخ ثابت و گردان ، ابتدا باید قالب نظیر هسته چرخ آماده شود که توسط فرایندهای قالب سازی صورت می گیرد. با در دست داشتن قالب می توان فرایند ریخته گری فلز را انجام داد.

قالب گیری تولید چرخ ثابت و گردان

قالب ها نیز متفاوت هستند و برای چرخ های چدنی معمولا از قالب گیری ماسه استفاده می شود. به این صورت که هسته یک چرخ آماده در یک فریم قرار گرفته و دور آن ماسه ریخته می شود و ماسه کوبی می شود. سپس با استحکام یافتن ماسه ، فریم دو پارچه باز شده و هسته از داخل آن خارج می شود.

مجددا دو قسمت فریم و به عبارتی دو قسمت قالب ماسه ای روی هم قرار گرفته که در مرکز آن جای یک هسته چرخ خالی است. از طریق راه های ورودی تعبیه شده ، فلز مذاب داخل قالب ریخته می شود که این فلز مذاب شکل هسته چرخ را به خود گرفته و بعد از سرد شدن ، هسته چرخ ریخته گری شده خارج می شود. این هسته ریخته گری شده ،  طرح اولیه هسته چرخ است. این هسته چرخ با فرایندهای ماشینکاری و تکنولوژی صیقل داده می شوند تا طرح نهایی هسته چرخ آماده شود.

تولید روکش لاستیکی – تولید چرخ ثابت و گردان

با تولید هسته چرخ ، فرایند تولید چرخ می تواند خاتمه یابد. اما بسته به کاربرد چرخ ، روی هسته چرخ یک لایه لاستیک نیز کشیده می شود. در این فرایند لاستیک مرغوب حرارت داده می شود و توسط دستگاه های قالب گیری لاستیک ، روی سطح بیرونی چرخ ها یک لایه لاستیک ایجاد می شود. سپس اضافات و زائده های اضافی لاستیک بریده می شود. با این لایه لاستیک روی سطح چرخ ، حرکت آرام و بی سر و صدای چرخ تحقق می یابد.

قاب و چنگالی تولید چرخ ثابت و گردان

چرخ آماده شده باید بر روی یک قاب و چنگالی نصب شود تا امکان نصب ساده آن زیر تجهیزات مختلف فراهم آید. در این فرایند ورق های با ضخامت مورد نیاز ابتدا برش خورده ( با دستگاه های برش ) و سپس با دستگاه های شکل دهی به فرم قاب و چنگالی تبدیل می شوند. در صورتی که ضخامت ورق مورد نیاز بالا باشد ، از فرایند جوشکاری برای تولید قاب و چنگالی استفاده می شود. در این قاب و چنگالی سوراخ های لازم با دریل کاری ایجاد شده تا امکان نصب آن به تجهیزات مختلف و نصب چرخ روی آن فراهم گردد. فریم و قاب چرخ در صورت نیاز ، رنگ کاری می شود ( ورق های گالوانیزه نیازی به رنگ کاری ندارند).

تولید قاب و چنگالی گردان نیز در آینده نزدیک توضیح داده خواهد شد.

مونتاژ چرخ و قاب

ابتدا چرخ بلبرینگ گذاری می شود و سپس روی قاب و چنگالی نصب می گردد. در این مرحله چرخ آماده است. حال چرخ تولید شده مورد تست قرار می گیرد تا قابلیت و عملکرد آن مورد اطمینان قرار گیرد. در نهایت چرخ مورد نظر شما آماده شده و بسته بندی می شود.

در این آموزش به تولید چرخ ثابت و گردان چدنی – لاستیکی پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.