ماشین تراش

تا به حال به ماشین آلات تراش فکر کرده اید؟ تا حالا به فرایند ساخت قطعات ، شافت ها ، بادامک ها ، میل لنگ ها ، پیچ ها ، چرخ ها و غیره فکر کرده اید؟

تراش یک نوع دستگاهی است برای شکل دادن به قطعات مختلف با براده برداری از یک قطعه خام است. دستگاه تراش انواع مختلفی دارد که بسته به اندازه قطعات و جنس مواد مورد استفاده قرار می گیرد. تراش فلز از مشهورترین نوع ماشین است. اما با پیشرفت تکنولوژی برای مواد دیگر نیز از فرایند تراش استفاده می گردد.

تاریخچه ماشین تراش

ماشین تراش ابتدا توسط رومی ها ساخته و استفاده شده است.  اما در قرن سیزدهم ، یک دستگاه تراش چوب توسط مصریان ساخته شد که با دو نفر نیرو ، کار می کرد. در این نوع تراش یک نفر قطعه کار را بوسیله طناب می چرخاند و نفر دوم ابزار تیزی را بر چوب قرار می داد تا آن را به فرم دلخواه در بیاورد. اما از قرن سیزدهم تا قرن 21 تحولات بزرگی در صنعت تراش رخ داده است. انواع تراش موجود در زیر معرفی می شود تا این تحولات بیشتر خود را نشان دهد.

ماشین تراش چوب

این ماشین های تراش که کاربردهای سبک تری نسبت به ماشین تراش فلز دارند ، شامل همان حرکت دورانی اسپیندل با سرعت بالا است که در حدود 1000 تا 2000 دور در دقیقه سرعت دارد. در کنار این حرکت ، یک ابزار برش تیز از سطح چوب براده برداری می کند تا شکل مورد نظر از داخل چوب حاصل شود. در این نمونه ها معمولا ابزار برش با دست به بدنه چوب نزدیک شده و براده برداری صورت می پذیرد. لذا این تراش مهارت دست نیروی انسانی را می طلبد.

ماشین تراش موتور

نام این ماشین ها کمی گیج کننده است. کلمه « موتور » از اینجا نشات می گیرد که این دستگاه های تراش ابتدا بر روی موتورهای بخار به کار گرفته شده اند. این ماشین ها در قرن نوزدهم و بیستم مورد توجه قرار گرفتند. قسمت های این دستگاه عبارتند از: HeadStock ، TailStock ، Carriage ، Compound Rest ، Cross Side ، Lead Screw ، Feed Rod و غیره.

انواع عملیات تراش

عملیات های تراش مختلفی مثل sanding, deformation, cutting, facing, knurling, drilling, turning به کمک دستگاه تراش انجام می شود. حال در زیر بعضی از قسمت های دستگاه تراش معرفی می گردد.

پیشانی HeadStock

این قسمت از ماشین تراش شامل اسپیندل و هم چنین گیربکس برای تغییر سرعت ( به کمک دنده ) است. در اوایل اسپیندل توسط تسمه و پولی به حرکت در می آمده است. اما در مدل های امروزی آن به کمک موتور برقی این حرکت تامین می شود.

Carriage

این قسمت وظیفه نگه داشتن ابزار را بر عهده داشته و حرکت ابزار به سمت قطعه کار را تامین می نماید.

Tailstock

این قسمت در سمت مقابل پیشانی قرار گرفته است و شامل یک قسمت مخروطی برای نگه داشتن مته یا دیگر ابزارها است. این قسمت حرکت دورانی ندارد. اما می تواند در راستای طولی حرکت کند.

دسته بندی دستگاه های تراش به روش های مختلفی می تواند صورت بپذیرد که عبارتند از:

  • انواع ماشین تراش بر اساس سیستم کنترل به دو نوع تراش معمولی و تراش CNC تقسیم می شود.
  • با توجه با ساختار دستگاه ، سه مدل تراش افقی ، تراش عمودی و تراش تخت برای ماشین های تراش وجود دارد.
  • تراش بر اساس عملکرد و هدف دستگاه عبارتند از: تراش میل لنگ ، تراش میل بادامک ، تراش چرخ ، تراش محور ، تراش ابزار ، تراش رزوه و غیره است.
  • بر اساس جنس مواد ، تراش چوب و تراش فلز وجود دارد.
  • بر اساس تعداد نگه دارنده ابزار: دستگاه تراش CNC تک ابزار و دو ابزار
  • بار اساس نوع قطعات ماشینکاری شده: تراش CNC مرغکی و قله ای

در این آموزش به معرفی تراش پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.