چرخ بادی – چرخ پنوماتیکی

 چرخ بادی از دسته چرخ هایی است که با یک تیوپ هوا و یا لاستیک پرشده با فوم ساخته شده است. چرخ های پنوماتیکی با فشار هوا پر شده تا فشار درون چرخ به یک مقدار مشخصی برسد. در این چرخ ها یک توپی یک تکه یا چند تکه ( سه تکه) در مرکز دارد که از بلبرینگ های دقیق نیز بهره می برد. چرخ های پنوماتیکی به وفور در چرخ دستی ها کاربرد دارد. این چرخ ها با یک چنگالی ترکیب شده تا محصولی به نام چرخ ثابت و گردان ( کاستور ) حاصل شود.

مزایای چرخ بادی ( چرخ پنوماتیکی )

چرخ بادی از لحاظ جذب شوک عالی بوده و لذا برای محافظت از محصولات شکستنی و برای جذب شوک خیلی خوب هستند. چرخ های پنوماتیکی سطح تماس بیشتری با زمین ایجاد می کنند. این سطح تماس بیشتر این قابلیت را ایجاد می کند که چرخ بتواند در شرایط و سطوح مختلف با گرد و خاک ، سنگ و ماسه ، چمن ، گل و حتی سطوح پر از آوار بتواند به خوبی حرکت کند. هم چنین این چرخ ها قابلیت حرکت بی سر و صدا و آرام را نیز دارند. از جمله کاربردهای چرخ های پنوماتیکی ، در چرخ دستی های بازاری ، چرخ دستی های مورد استفاده در زمین فوتبال و غیره است. هم چنین این چرخ ها به سطح کف آسیب نمی رسانند که قابلیت استفاده در سطوح مختلف را به آن می دهد.

معایب چرخ بادی ( چرخ پنوماتیکی)

از معایب چرخ بادی ، نیاز به حفظ فشار هوا درون چرخ است. لذا باید به صورت دوره ای باد این چرخ ها تنظیم شود. از دیگر موارد قابل ذکر این است که از جمله چرخ های با قابلیت تحمل بار خیلی سنگین نیستند. از دیگر معایب چرخ های بادی این است که به خاطر سطح تماس بیشتر با سطح به نیروی بیشتری برای حرکت آن نیاز است.

قابلیت ویژه

چرخ های پنوماتیکی این مزیت را دارند که امکان حرکت چرخ خارج از جاده و مسیر را نیز فراهم نماید. این مزیت در هیچ کدام از دیگر چرخ ها وجود ندارد.

در این آموزش به چرخ بادی پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.