چرخ فنردار

شوک و لرزش همیشه در کف ساختمان ها برای حرکت چرخ ها وجود دارد. چرخ های صنعتی نیز دائم سهم خود را از این شوک و لرزش ها روی سطوح ناهموار و گاهی پر از آوار به دوش می کشند. این لرزش ها به مرور زمان عمر خستگی چرخ ها را کاهش می دهد و لذا استفاده از چرخ فنردار خیلی می تواند مفید واقع شود.

البته غلبه بر این ارتعاشات از چالش های صنعت بوده که به همت صنعتگران این امر تحقق یافته است. چرخ فنردار که جذب کننده شوک هستند، به گونه ای طراحی شده اند که می توانند شوک ها را جذب کرده و اثرات آن را به حداقل برسانند. کاهش این شوک و لرزش ها حرکت نرم و آرام تری را فراهم نموده و از خطرات احتمالی نیز می کاهد. این نوع چرخ ها به طور خاص برای حمل محموله های شکننده مثل شیشه خیلی می توانند مفید باشند.

فنرها و چرخ فنردار جاذب شوک

فنر اثرات ضربات و ناهمواری های سطح را بر طرف می کند. چرخ جاذب شوک ، فنر تحت بار دارند و با اعمال ضربه و بار به آنها این فنر فشرده تر می گردد. در بعضی از چرخ های سنگین صنعتی ، یک فنر عمودی برای تحمل بیشتر در این چرخ ها استفاده می شود.

چرخ فنردار در صنعت هوافضا نیز کاربرد زیادی دارد. این چرخ ها برای حمل موتورها جت و در جک های هواپیما استفاده می شوند. حتی برای تریلرهای داخلی کارخانجات ، واگن های زباله ، چرخ های پایدارساز لینفتراک ، برخی تابلوهای گردان و غیره نیز کاربرد دارد. حتی این چرخ ها قابلیت طراحی برای بارهای بیش از 10 تن را نیز دارند.

چرخ های با سیستم تعلیق جدید

اگر کاربردی به دو چرخ فنردار برای جذب شوک نیاز دارد ، معمولا از چرخ های با تعلیق مستقل استفاده می شود. اما در سیستم های تعلیق جدید از سیستم های واسط تعلیق خطی استفاده می شود که موجب بهیته تر شدن کاهش شوک می شود.

ملاحظات چرخ فنر دار

مشخص است که فنر بیشترین اختلاف و تفاوت یک چرخ فنردار با سایر چرخ های معمولی است. از موارد مهمی که باید در فنر این چرخ ها در نظر گرفته شود این است که در ابتدا مشخص شود مقدار نیروی اولیه فنر چه مقدار است و البته نیرویی که حداکثر تغییر طول را در فنر ایجاد می کند.

  • SHX 1400: این چرخ ها یک مکانیزم محافظت بار در برابر شوک در مواقع افزایش بار موقتی است.
  • Albion Contender 141: این چرخ ها برای صنایع اتومبیل و حمل و نقل هوایی کاربرد دارد.
  • سری SP: از مزایای این چرخ ها ، محافظت از محموله های ظریف و شکننده در برابر شوک است.
  • چرخ های فنردار سنگین: این نوع چرخ ها ، چرخ های سنگین صنعتی هستند که مجهز به فنر نیز شده اند.

در این آموزش به چرخ فنردار پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.