چرخ آلومینیومی صنعتی

امروزه چرخ صنعتی آلومینیومی کاربرد وسیعی پیدا کرده است. چرخ آلومینیومی به دلیل سبک بودن خیلی مورد توجه قرار گرفته است. اکثر چرخ های آلومینیومی که مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل آلیاژ آن ، با ریخته گری آلومینیوم ساخته می شوند. معمولا 97 درصد از آلومینیوم مورد استفاده آلومینیوم آلیاژی است. زیرا آلومینیوم خالص بسیار نرم و انعطاف پذیر است. برای ساخت آلومینیوم از سه روش استفاده می شود.

چرخ آلومینیومی صنعتی - آلیام چرخ

 فورج کردن آلومینیوم

در فرایند فورج یک قطعه از فلز تحت فشار متراکم می شود و شکل یک قالب را به خود می گیرد. معمولا ابتدا یک عملیات حرارتی روی آلومینیوم صورت می پذیرد و با ماشین آلات هیدرولیکی ، عملیات فورج صورت می پذیرد. بعد از اینکه شکل کلی از قطعه بدست آمد ، با عملیات ماشین کاری سطوح آن صاف می گردد.

فورج غلتشی

این فرایند مشابه فرایند قبل است. با این تفاوت که قالب آن ثابت نبوده و عملا شیار بین دو غلتک قالب را تشکیل می دهد و فلز تحت فشار غلتک ها به سمت این شیار رانده می شود.

ریخته گری

در فرایند ریخته گری ابتدا فلز آلومینیوم ذوب شده و سپس داخل قالب های مذاب ریخته می شود. معمولا مذاب آلومینیوم تحت نیروی وزن خود قالب را پر می کند. اما در روش دیگر از مکش نیز برای پر کردن قالب با مذاب آلومینیوم استفاده می شود.

روش فورج کردن آلومینیوم ، چرخ های آلومینیومی با کیفیتی را بدست می دهد که در بیشتر چرخ های خودروهای اسپرت استفاده می شود. حتی این چرخ ها در خودروهای مسابقه ای نیز استفاده می شود.

قالب های مختلفی برای چرخ های آلومینومی استفاده می شوند. قالب هایی که به صورت یکپارچه باشند، خیلی گران هستند. لذا معمولا قالب چند تکه خواهد بود. به عبارت بهتر رینگ بیرونی چرخ ، استوانه داخلی و جداره های داخلی به صورت مجزا ساخته می شوند و سپس به یکدیگر جوش داده می شوند.

چرخ آلومینیومی محبوب ترین انتخاب

در اکثر خودروهای مورد استفاده چرخ های آلیازی آلومینیومی که بیشتر به نام رینگ شناخته می شوند ، کاربرد دارند . چرخ های آلومینیومی عملا جای چرخ های فولادی را گرفته اند . چرخ های آلومینیومی حتی از ظاهر نیز بسیار جذاب تر هستند . ظاهری روشن و براق آلومینیوم جذابیت های بصری زیادی را به همراه دارد . در حالی که چرخ های فولادی ظاهر خوبی ندارند . آلومینیوم به خاطر چگالی خیلی کمتر از فولاد ، وزن خیلی سبک تری دارد . دلیلی اصلی مهندسی برای استفاده فراگیر از آلومینیوم بدین خاطر است .

در این آموزش به چرخ آلومینیومی پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.