لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی

ایالات متحده آمریکا از دهه 1930 تا به امروز از نیمی از لاستیک طبیعی جهان استفاده می کند. امروزه لاستیک طبیعی در بیش از 50 هزار کارخانه تولیدی در آمریکا یافت می شود و آمریکا سالانه بیش از 1 میلیون تن لاستیک طبیعی وارد می کند. با این وجود در کل فرایندهای تولید امروزی بیش از 70 درصد لاستیک مورد استفاده ، لاستیک مصنوعی است.

عنصر پایه لاستیک طبیعی

لاستیک طبیعی از ماده ای به نام لاتکس گرفته شده است. لاتکس شامل پلیمری به نام پلی سوپرن است. به عبارتی زنجیره ای از مولکول های متصل به هم این پلیمرها را تشکیل می دهند. لاستیک یک نوع خاصی از پلیمرها است که الاستومر نام دارد که خاصیت کشش و ارتجاعی دارد.

لاتسک ماده ای شیری شکل است. درختان زیادی لاتکس تولید می کنند. اما برای اهداف تجاری فقط یک نوع درخت به نام Hevea مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این درخت ، درخت لاستیکی است که در آمریکای جنوبی بیشتر یافت می شود.

فرایند تولید لاستیک طبیعی

تولید لاستیک طبیعی از درختان لاستیک یا لاتکس شروع می گردد. با ایجاد خراش روی درخت یا کندن پوست آن ، شیره لاتکس به سمت پایین جاری می شود و در مخازن تعبیه شده ذخیره می گردد. با اضافه کردن اسید فرمیک به لاتکس توده ای سفت و ضخیم حاصل می شود. البته این فرایند کمی زمان بر است ( در حدود نیمی از یک شبانه روز ).

آب داخل مخلوط با فشردن آن بین یک سری غلتک ، خارج می شود. مخلوط حاصل به صورت ورقه های نازک خواهد بود. این ورقه های چند روز طول می کشد تا خشک شوند. این ورقه های حاصل را لاستیک قهوه ای- سیاه یا لاستیک دودی گویند. لاستیک هایی که برای خشک کردن آنها از هوای گرم استفاده می شود را لاستیک خشک شده هوا نامیده می شود. این فرایند به لاستیک با کیفیت بهتری منجر می شود که نام لاستیک کرب کمرنگ نیز به آن داده شده است.

لاستیک مصنوعی

انواع لاستیک مصنوعی در طی سالهای اخیر به بازار راه یافته اند. همه این محصولات لاستیکی با عملیات بسپارش ( پلیمریزاسیون ) تولید می شوند. در طی عملیات بسپارش مولکول های با زنجیره های طولانی تری تولید می شود که به آن پلیمریزاسیون اضافی گویند. در فرایندی دیگر بخشی از مولکول ها هنگام اتصال مولکول ها به یکدیگر حذف می شوند که پلیمریزاسیون چگالشی گویند. نمونه ای دیگر از لاستیک ها نیز با اضافه کردن پلی کلوروپرن حاصل می شود که لاستیک نئوپرن نام دارد. لاستیک های مصنوعی دیگر مانند لاستیک مقاوم به روغن و گازوئیل و لاستیک استایرن بوتادین نیز وجود دارند.

تحقیقات زیادی در مورد لاستیک های مصنوعی انجام شده است. متداول ترنی نوع لاستیک مصنوعی مورد استفاده در حال حاضر لاستیک استایرن بوتادین SBR است. این لاستیک در حدود سال 1930 توسط یک شرکت آلمانی ساخته شد.

فراورده های لاستیک

لاستیک چه طبیعی و چه مصنوعی در واحد های پردازش لاستیک وارد می شوند و بر روی آنها 4 فرایند اصلی صورت می پذیرد. فرایند ترکیب ، مخلوط کردن ، شکل دادن و جوش دادن . ادامه در مقاله بعدی …

در این آموزش به لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.