بلبرینگ چرخ ثابت و گردان – انواع

در ابتدا باید متذکر شویم که برای بلبرینگ از اسامی مختلفی استفاده می شود. اما در عمل هر نام به یک نوع و دسته از این قطعات اشاره دارد. در این مورد بلبرینگ چرخ ثابت و گردان نیز مستثناء نیست ( می توانید مطالب چرخ ثابت و گردان ، راهنمای چرخ ثابت و گردان و کاستور صنعتی را دنبال نمایید ).

به معنای کلی قطعه ای که علارغم تحمل نیرو و بار ، حرکت نسبی بین دو قطعه دیگر ( مثل محور و چرخ ) را تسهیل می کند یاتاقان ( یا همان برینگ Bearing ) گویند. حال اگر این یاتاقان قطعه ای اضافه مثل ساچمه و غلتک نداشته باشد ، همان نام یاتاقان ( برینگ ) برای آن استفاده می شود. اگر در برینگ از ساچمه ( قطعه کروی ) استفاده شود ، به آن بلبرینگ ( Ball Bearing )  گویند. در صورت استفاده از غلتک های استوانه ای در برینگ ، به آن رولربرینگ ( Roller Bearing ) گویند.

یاتاقان پلاستیکی – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

این یاتاقان از جنس پلاستیک سخت و مقاوم است که بر روی یک بوش فلزی قرار می گیرد. مزیت آن مقاوم به رطوبت و خوردگی است. در کاربردهای با وجود آب شور ، در محیط های خیلی مرطوب و غیره این یاتاقان گزینه ای مناسب است.

بلبرینگ چرخ ثابت و گردان - آلیام چرخ

یاتاقان ساده – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

این یاتاقان یک استوانه ی فلزی ساده بوده که در آن حرکت نسبی بین سطح داخلی یاتاقان و سطح محور روی می دهد. یاتاقان ساده ( بوش ساده ) زمانی استفاده می شود که حرکت غلتشی مورد نیاز نباشد. در این یاتاقان ها لغزش فلز روی فلز روی می دهد و اگر بار و نیرو زیاد باشد مناسب نیست.

بلبرینگ حلقوی – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

همانطور که از اسم آن مشخص است ( بلبرینگ ) در آن از ساچمه استفاده شده است. این بلرینگ ها از برینگ های دقیق هستند که ساچمه رو آنها کاملا سخت کاری و ماشین کاری شده است. بلبرینگ حلقوی زمانی استفاده می شود که حداکثر سهولت در غلتش و حرکت آرام نیاز باشد. این بلبرینگ ها برای بارهای متوسط مناسب است. بلبرینگ های حلقوی به صورت یک پک آماده ارائه می شوند.

یاتاقان برنزی – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

این نوع از یاتاقان ها مثل نوع پلاستیکی بر روی یک بوش فلزی قرار می گیرند. یاتاقان های برنزی در برابر رطوبت و دما مقاوم بوده و مقاومت به خوردگی خوبی دارند.

بلبرینگ دقیق درزگیردار – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

این نوع از بلرینگ نیز از ساچمه برای تسهیل حرکت استفاده می کند. با این تفاوت که این نوع بلبرینگ در خود روانکار دارد و به خاطر دارا بودن درزگیر نیازی به روانکاری مجدد ندارند ( روانکار سر خود هستند ). این بلبرینگ ها حرکت خیلی روانی داشته و حتی برای بارهای سنگین نیز مناسب هستند.

رولربرینگ چرخ ثابت و گردان

این نوع از برینگ ها در خود دارای غلتک های استوانه ای کوچکی برای تسهیل حرکت دارند. لذا رولربرینگ نامیده می شوند. رولربرینگ ها قابلیت حمل بارهای خیلی زیاد را دارند. هر چه قطر و سایز آنها بزرگتر شود توان حمل بار آنها نیز افزایش می یابد. رولربرینگ ها یک پوسته استوانه ای داخلی و یک پوسته استوانه ای خارجی دارند. رولربرینگ ها نیز می توانند درزگیر داشته باشند تا از ورود گرد و غبار و آب و غیره به آنها ممانعت کند. به خاطر تحمل بارهای زیاد ، به همراه رولربرینگ ها باید از محوری قوی نیز استفاده شود.

بلبرینگ دقیق درزگیردار دو دهنه ای

در این نوع ، عملا دو بلرینگ دقیق درزگیردار روی یک بوش دهنه ای نصب شده و برای وسایل عریض کاربرد دارد که ظرفیت بار بالایی را تامین می کنند.

رولربرینگ قفسه ای – بلبرینگ چرخ ثابت و گردان

در این نوع رولربرینگ ، استوانه ی داخلی وجود ندارد. به عبارتی غلتک های استوانه ای روی محیط داخلی یک استوانه ی خارجی که قفسه نام دارد قرار می گیرند ( استوانه خارجی روی محیط داخلی خود محل هایی برای نصب غلتک های استوانه ای دارد). این رولربرینگ ها در کاربردهای خاصی استفاده می شوند.

در این آموزش به بلرینگ چرخ ثابت و گردان پرداخته شد و انواع این نوع چرخ ها معرفی گردید. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.