راهنمای چرخ داربستی

در این متن ، انواع چرخ داربستی با کاربردهای مختلف را توضیح خواهیم داد. از جمله آنها میله با حلقه ( رینگ ) درگیر ، میله مربعی ، کینگ پین تو خالی ، میله رزوه دار ، میله گردن گیر ، میله انبساطی یا رابط انبساطی است ( برای آشنایی با چرخ داربستی مطلب چرخ ثابت و گردان و انواع چرخ ثابت و گردان را دنبال نمایید ).

راهنمای چرخ داربستی آلیام

چرخ داربستی با حلقه درگیر

این چرخ ها دارای یک ساقه ( میله ) هستند که روی این ساقه یک شیار دایره ای حلقوی ایجاد شده است. با قرار گرفتن ساقه این نوع چرخ داربستی داخل یک پایه لوله ای شکل ، زائده ای داخل لوله با شیار حلقوی روی ساقه چرخ درگیر شده ( که به این خاطر به آن حلقه درگیر گویند ) و نصب چرخ را میسر می کند.  این نوع چرخ ها معمولا در چرخ صندلی اداری بیشتر استفاده می شود.

چرخ های با ساقه روزه دار

در این نوع چرخ ، ساقه و میله ی بالای چرخ ، رزوه می شود و مانند یک پیچ ، داخل پایه ای از وسیله ( که نقش مهره را بازی می کند ) بسته می شود. این نوع چرخ های داربستی ، دارای رزوه های با قطر و طول متفاوت هستند تا برای وسایل مختلف و ظرفیت های مختلف قابل انتخاب باشند.

چرخ های با ساقه مربعی

این نوع چرخ ها دارای یک ساقه مربعی شکل بوده که داخل یک لوله ی مربعی شکل نظیر قرار می گیرد. برای اینکه ساقه چرخ از داخل لوله مربعی خارج نشود از یک اشپیل ( یک نوع پین ) استفاده می شود.

چرخ ساقه انبساطی

این نوع چرخ ها برای نصب داخل انواع لوله های گرد و مربعی  استفاده می شوند. به عبارتی روی ساقه این نوع از چرخ ها ، یک لاستیک رابط قرار دارد که با قرار گرفتن داخل لوله تو خالی این لاستیک انبساط یافته و با داخل لوله تماس می یابد و از این طریق اتصال فیت داخل لوله را فراهم می کند.

چرخ های داربستی با کینگ پین توخالی

این نوع از چرخ ها عملا ساقه ای برای نصب ندارند. اولا این چرخ ها نوع کینگ پین دار هستند. ثانیا یک حفره و سوراخ برای بستن یک پیچ بر روی آنها تعبیه شده است. در نظر بگیرید که شما به یک چرخ با ساقه رزوه دار نیاز دارید و قطر رزوه مورد نیاز شما در این نوع چرخ ها یافت نشد. می توانید با چرخ با کینگ پین توخالی به خواسته خود برسید. کافی است پیچ مورد نیاز خود را تهیه کنید و داخل این نوع چرخ ها ببندید.

در این آموزش به راهنمای چرخ داربستی پرداخته شد و انواع این نوع چرخ ها معرفی گردید. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.