چرخ ترمزدار

ترمز برای متوقف کردن یک وسیله از حرکت استفاده می شود. وسیله مورد نظر می تواند هر وسیله ای باشد. از خودرو گرفته تا موتورسیکلت و غیره. البته یک ترمز می تواند برای متوقف کردن یک وسیله در حال حرکت استفاده شود. حالت دیگر زمانی است که وسیله متوقف است و برای عدم حرکت آن از ترمز استفاده می شود. از وسایل مورد نظر ما در اینجا ، کاستور ( چرخ ثابت و گردان ) است که با اضافه کردن یک ترمز از حرکت آن ممانعت می شود. چرخ ترمزدار در تخت ها ، چرخ دستی ها و سایر وسایل برای عدم حرکت خودکار آن و یا در اثر نیروهای کم استفاده می‌شود.

چرخ ترمزدار آلیام

چرخ ترمزدار جانبی

رایج ترین نوع از چرخ ترمزدار ، ترمز نوع جانبی دارند. این نوع چرخ ها در تخت ها ، کباب کن ها ، چرخ دستی ها و غیره به وفور کاربرد دارد. در این نوع چرخ ها ، ترمز را به سادگی با دست یا پا می توانید بر روی چرخ ترمزدار اعمال کنید. هر چه با نیرو و فشار قوی‌تری این عمل را انجام دهید ، ترمز قوی تر عمل خواهد کرد. ترمز های جانبی در دو نوع عرضه می شوند که اولی ترمز قفل بالا و دومی ترمز قفل بادامکی است. ترمزهای قفل بالا از جانب درگیر می شوند. اما در آن از یک فلز L شکل استفاده می شود. با فشار دادن اهرم جانبی ، فلز L شکل روی چرخ درگیر شده و عمل ترمز را انجام می دهد.

همین عمل در مورد ترمزهای قفل بادامکی نیز صادق است. با این تفاوت که عمل ترمز روی هاب انجام می شود ( دیگر به فلزی اضافه برای عمل بر روی چرخ نیست ). البته ترمز قفل بالا از عملکرد بهتری برخوردار است. در حالی که ترمز قفل بادامکی ارزان تر است. البته هر دو نوع قفل جانبی بعد از مدتی کارایی شان کم می شود و مثل قبل عمل ترمز گیری را انجام نمی دهند.

ترمز قفل فنی ( ترمز سطح تماس )

نوع دیگری از چرخ ترمزدار وجود دارد که به آن ترمز قفل فنی یا ترمز سطح تماس گویند. در این نوع ترمزها ، یک مانع حرکت قطعی در چرخ تعبیه می گردد. به عبارت دیگر با یک مکانیزم ، عملا پدالی در مقابل حرکت چرخ قرار گرفته و مانع حرکت چرخ می شود. لذا به این نوع ترمز ، پدال ترمز نیز گفته می شود.

ترمز تمام قفل

نوع دیگر ترمز ، ترمز تمام قفل است. ترمز تمام قفل در چرخ گردان استفاده می شود. زیرا از یک طرف مانع حرکت چرخ شده و از طرف دیگر مانع گردش و چرخش آن حول محور قائم می شود.

ترمز مرده

نوع دیگری از چرخ ترمزدار وجود دارد که ترمز مات ( مرده ) نام دارد. در ترمز مات ، ترمز درگیر است ، تا زمانی که یک نیروی انسانی اهرم آن را فشار دهد. این نوع چرخ ترمزدار زمانی استفاده می شود که وسیله مورد نظر در غالب موارد ثابت است و هرگاه بخواهند آن را حرکت دهند اهرم آن را فشار می دهند.

ترمز قفل مرکزی

نوع دیگر چرخ ترمزدار ، ترمز قفل مرکزی است. در این نوع ، ترمز چندین چرخ تنها توسط یک اهرم فعال می شود.

ترمز قفل کف

ترمز بعدی ، ترمز قفل کف است. ترمز قفل کف دارای یک پایه است که به مانند یک پایه اتکا برای چرخ عمل کرده و با ایجاد اصطکاک مانع حرکت می شود. هر چه فشار و بار روی وسیله بیشتر باشد، عمل ترمز نیز متناسب با آن قوی تر خواهد بود.

ترمز تراکمی و غیرتراکمی

دو نوع دیگر از چرخ ترمزدار ، ترمز تراکمی و غیر تراکمی است. این ترمزها معمولا در چرخ صندلی اداری استفاده می شوند. در ترمز تراکمی ، ترمز هنگامی عمل می کند که شخصی روی صندلی نشسته باشد و در حالت بدون بار ، ترمز عمل نکرده و صندلی را می توان حرکت داد. در ترمز غیر تراکمی ترمز هنگامی که شخصی روی صندلی نباشد عمل می کند و اگر وزنی روی صندلی قرار بگیرد صندلی می تواند حرکت کند.

در این آموزش انواع چرخ ترمزدار معرفی شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.