راهنمای مواد چرخ پلی یورتان

یکی از انواع پلیمرهای مصنوعی متریال پلی یورتان است که در سالهای 1930 شناخته شد. کاربردهای وسیعی مثل روکش‌ها و کف کفش ها برای مواد پلی یورتان وجود دارد که یک نمونه محبوب آن در چرخ پلی یورتان است.

راهنمای مواد چرخ پلی یورتان

عنصر پایه ای تشکیل دهنده تمام انواع مواد پلی یورتان مشابه است. البته برای انواع مختلف پلی یورتان برای کاربردهای مختلف از عناصر مختلفی برای اضافه کردن به آنها استفاده می‌شود تا مواد با گریدهای متفاوت حاصل شود. پلی یورتان گریدهای نرم (A) و سخت (D) دارد که معمولا گرید سخت آن برای چرخ ها استفاده می شود. پلی یورتان ها را می توان به دو گروه کلی تقسیم نمود:

مواد چرخ پلی یورتان ترموپلاستیک

این نوع پلی یورتان به راحتی به صورت قالب گیری استفاده می شوند و به خاطر عدم تغییر درساختار مولکولی ، به راحتی قابل بازیابی هستند.

مواد چرخ پلی یورتان ترموست

این نوع پلی یورتان معمولا از دو متریال تشکیل شده است و با فرایندی روی آن یک ساختار مولکولی متفاوت تشکیل می شود و لذا با حرارت دادن به آن ها، قابل بازیابی نیستند.

تکنیک های ساخت چرخ پلی یورتان

روش قالب باز

با استفاده از فرایند گرمایی یا خلاء پلی یورتان و متریال دیگر با هم در یک قالب باز در فرایندی سریع به هم پیوند می‌خورند. در این فرایند سرعت و زمان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر چقدر سرعت عمل بالاتر باشد، پیوند با کیفیت بالاتری حاصل خواهد شد ( می توانید محصولات چرخ پلی یورتان روی هسته چدنی و چرخ پلی یورتان روی هسته فولادی را دنبال نمایید).

ریخته گری در ماشین

این فرایند مطابق فرایند قبل است. با این تفاوت که کل فرایند در یک ماشین ریخته گری انجام می شود. در این روش در زمان صرفه جویی می شود و یک محصول بهتری حاصل می شود.

اسپری پلی یورتان و ایجاد روکش

این روش از ساده ترین روش ها است. کسانی که به دنبال یک روش ساده هستند می توانند از این روش استفاده نمایند. در این روش پلی یورتان روی سطح قطعه دیگر اسپری می شود تا در نهایت یک روکش از پلی یورتان روی سطح قطعه ایجاد شود.

پلی یورتان در تزریق قالب

در این روش ماده پلی یورتان در دستگاه تزریق قالب وارد شده و سایر مواد مایع اضافی لازم نیز وارد قالب شده، در حالی که حرارت آنها را ذوب کرده و در نهایت با سرد شدن پلی یورتان، از قالب جدا می شود. این روش معمولا فقط برای پلی یورتان ترموپلاستیک و البته تولید چرخ پلی یورتان یکپارچه استفاده می‌شود.

فرایند ماشینکاری

این روش که خیلی ها با آن آشنا هستند، فرایند ماشینکاری است از جمله: تراشکاری ، فرزکاری ، سوراخ کاری و سنگ زنی . البته هر چه گرید پلی یورتان سخت تر باشد کیفیت بهتری حاصل می شود. برای مواد پلی یورتان نرم، دقت بیشتری لازم است.

در این گزارش راهنمای مواد و فرایند ساخت چرخ پلی یورتان ارائه شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه نمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.