چرخ پلی یورتان

ویژگی های چرخ پلی یورتان

جنس چرخ ها متفاوت است از جمله: چرخ چدنی ، چرخ پلاستیک ، چرخ لاستیکی ، چرخ پلی یورتان ، چرخ پلی الفین ، چرخ نایلون ، چرخ لاستیک ترموپلاستیکی ، چرخ  فولاد فورج شده ، چرخ فولاد ضد زنگ ، چرخ آلومینیوم و موارد دیگر می باشد.

دلایل زیادی برای استفاده از چرخ  پلی یورتان در صنعت وجود دارد. ما در آلیام چرخ ، شما را با مزایا و ویژگی های این چرخ محبوب بیشتر آشنا می کنیم.

چرخ پلی یورتان ثابت و گردان

چرخ های پلی یورتان از انواع پر کاربرد و محبوب چرخ ها در صنعت است. این چرخ ها از مقاومت بالایی برخوردار است و لذا ظرفیت بار بالایی دارد. ضمنا از مقاومت خوبی در برابر حلال ها و مایعات تمیز کننده برخوردار است. همانطور که بیان شد دو نوع مواد پلی یورتان ترموپلاستیک و ترموست برای چرخ پلی یورتان می تواند استفاده شود. اما چرخ های پلی یورتان ترموست معمول تر است. زیرا تغییر ساختار مولکولی موجب افزایش مقاومت و ظرفیت بار و افزایش مقاومت در برابر حرارت و سایش در این نوع از چرخ ها می شود.

حرکت آرام چرخ پلی یورتان

چرخ پلی یورتان نسبت به سایر چرخ‌ها بسیار آرام بوده و در این حالی است که  سایر چرخ ها مخصولا نوع فلزی آن بسیار پر سر و صدا است. به طور خاص استفاده از چرخ های پلی یورتان با هسته فلزی ( چدنی و فولادی ) می تواند هر دو خاصیت حرکت آرام و استحکام را تامین نماید. حرکت آرام به خاطر آچ پلی یورتان و استحکام و ظرفیت باری بالا ، به خاطر هسته فلزی در آن.

ظرفیت بار چرخ پلی یورتان

از آنجا که تنها یک لایه نسبتا نازکی از آج پلی یورتان روی هسته فلزی می تواند قرار بگیرد، این چرخ ها ظرفیت نیرویی و باری بالایی دارند. مجزا از هسته فلزی، متریال و آج پلی یورتان از مقاومت بالایی برخوردار بوده و این از لحاظ مزایا قابل مقایسه با چرخ های لاستیکی است. چرخ های لاستیکی غلارغم خاصیت جذب ضربه ، بیشتر در محیط های خارجی و سطوح غیر تمیز و با احتمال وجود سنگ ریزه ها و غیره کاربرد دارد. در حالی که چرخ پلی یورتان بیشتر برای محیط های داخلی با سطوح تمیز مناسب است.

 ضریب اصطکاک پلی یورتان

متریال پلی یورتان خاصیت تماس محکم و خوبی با سطح برقرار کرده و این به معنای ضریب اصطکاک خوب آن است. لذا می توانید بدون نگرانی از سر خوردن و لیز خوردن ، از این چرخ استفاده نمایید.

عدم آسیب به سطح

چرخ های لاستیکی ممکن است اثرات سیاهی روی سطح بگذارند، اما چرخ پلی یورتان برای سطح های تمیز و صاف مناسب بوده و روی آن اثر و خراشی ایچاد نمی کنند.

انواع چرخ های پلی یورتان با هسته متفاوت

انواع چرخ های پلی یورتان با هسته نایلون ، پلی پروپیلن ، چدن ، فولاد و آلومینیوم وجود دارد. این یعنی امکان اتصال و ایجاد یک روکش از پلی یورتان روی مواد مختلف فلزی آلومینیوم، فولاد و چدن و مواد غیر فلزی پلی پروپیلن و نایلون وجود دارد. این یعنی پلی یورتان قابلیت استفاده از خواص ترکیبی با مواد مختلف به عنوان هسته چرخ را فراهم می کند. حتی با مانور روی ضخامت آج پلی یورتان روی هسته های مختلف می توان به خواص دیگری دست یافت. به طوری که ضخامت پنج میلیمتر منجر به ظرفیت بار خیلی زیاد می شود. از طرف دیگر ضخامت بیست میلیمتر قابلیت جذب شوک را در این جرخ ها بالا می برد.

مختصر ویژگی های چرخ های پلی یورتان

در کل خواص چرخ پلی یورتان عبارتست از:

  • محافظت از سطح و عدم آسیب به سطح
  • بسته به ضخامت آج می تواند قابلیت جذب شوک را نیز فراهم نماید.
  • مقام در برابر مواد شیمیایی و حلال ها و غیره
  • مقاومت به سایش خوب
  • نارسانای برق
  • عملکرد آرام و بدون صدا
  • ظرفیت نیرویی و باری قابل توجه
  • تنوع رنگ عالی ( آبی ، قرمز ، سبز ، زرد ، نارنجی و خاکستری)

در این گزارش به معرفی چرخ پلی یورتان پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه نمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.