متریال چرخ صنعتی

متریال چرخ صنعتی

متریال چرخ صنعتی مورد استفاده در کوره ها و اطراف آن باید به گونه‌ای باشد که قابلیت تحمل حرارت های زیاد را داشته باشد. چرخ های با جنس معمولی در برابر حرارت های زیاد آسیب دیده و به طور خاص آج و روان کننده های آن خیلی سریع از بین می روند. البته برای چرخ های در معرض دمای بالا باید از روان کننده های که می توانند این دماهای بالا را تحمل کنند استفاده شود.

متریال چرخ صنعتی بسیار متنوع است و انواع متریال مختلف برای آن استفاده می شود. حتی برای بعضی از صنایع چهت عملکردهای خیلی بهتر، نیاز به چرخ های با جنس خاصی است. در برخی از کابردها نیاز است که حرکت آرام و با جذب شوک داشت. در برخی قابلیت تحمل وزن ها و نیروهای سنگین لازم است. برخی دیگر از شرایط کاری قابلیت تحمل وزن سنگین ، بدون آسیب به سطح کف را می طلبد. در این شرایط یک چرخ پلی یورتان با هسته چدنی می تواند راه حل باشد. در زیر مواد مختلف مورد استفاده برای چرخ صنعتی بررسی می شود تا شما بتوانید انتخاب بهتری برای چرخ صنعتی مورد نیاز خود داشته باشید.

متریال چرخ صنعت ثابت و گردان

چرخ های لاستیکی

 این چرخ ها نرم تر از چرخ های پلی یورتان بوده و در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم است. متریال چرخ صنعتی لاستیک خاکستری روی سطح علامت و خراشی ایجاد نمی کند. در حالی که چرخ لاستیکی سیاه روی سطح خراش و علامت هایی ایجاد می کند. چرخ لاستیکی آج دار برای فرش ها بهتر است و چرخ بدون آج و مسطح برای سطوح سخت مناسب است.

چرخ های لاستیکی از روی موانع ، سطوح ناهموار ، اتصالات و شکاف ها بهتر عبور می کنند و سطوح سر و لیز را نسبت با سایر چرخ ها بهتر گرفته و روی آن کمتر از سایر چرخ ها سر می خورند. چرخ های لاستیکی خاصیت جذب شوک دارند. البته بارهای سنگین را نباید در طولانی مدت روی آنها نگه داشت. چرخ های لاستیکی نباید در معرض دماهای بالا قرار بگیرند و به صورت ساکن در معرض مواد شیمیایی نباید قرار بگیرند.

چرخ پلی یورتان

این چرخ ها نباید در سطوح نامناسب استفاده شوند و توانایی جذب شوک ندارد. البته این مزیت را دارند که روی سطوح صاف خراشی ایجاد نمی کنند. معمولا هسته این چرخ ها از پلی الفین است که در آن پلی یورتان (یک متریال چرخ صنعتی پر طرفدار) با تزریق قالب مکانیکی و شیمیایی به این هسته پلی الفین پیوند داده می شود. چرخ پلی یورتان نسبت به چرخ لاستیکی ، در برابر روغن و گریس، برش و ساینده ها مقاومت تر است. البته پلی یورتان روی فلزات مخصوصا روی آلومینیوم نیز استفاده می شود (به عنوان آج برای هسته آلومینیومی). برای مطالعه بیشتر به آموزش چرخ پلی یورتان مراجعه نمایید.

چرخ فنولیک

این چرخ ها از ترکیب برزنت و رزین ساخته می شوند و با قالبگیری تحت فشار و گرمای بالای تولید می شوند. این چرخ ها برای بتن ها صاف قابل کاربرد است و در برابر روغن و گریس، گاز و اسیدهای رقیق بسیار مقاوم هستند. اما برای محیط های مرطوب کارایی خوبی ندارند.

چرخ بادی ( چرخ پنوماتیکی )

این چرخ ها در حالت کلی روی سطح خراش و نشانه ای برجای نمی گذارند، مگر اینکه قفل شده و روی سطح کشیده شوند. این چرخ ها قابلیت خیلی خوبی برای دمپ شو ک و ضربه داشته و سر و صدا تولید نمی کنند. این چرخ ها برای حمل وسایل شکننده بسیار مناسب هستند. در صورتی که داخل آنها از فوم استفاده شده باشد، عمر این چرخ ها بیشتر شده و حرکت دورانی ساده تری را تامین می نمایند.

چرخ  فولادی فورج شده و فولاد نرم

این چرخ ها برای کاربردهای سنگین با نیروهای زیاد ، که چرخ های معمول برای آنها مناسب نیستند ، استفاده می شوند. به خاطر بار زیادی که روی این چرخ ها قرار می گیرد، طبیعتا باید از سطح مناسب برای آنها استفاده شود تا سطح آسیب نبیند. این چرخ ها قادر به تحمل دماهای بالا نیز هستند. فولاد فورج شده از مقاوم ترین متریال چرخ صنعتی است و برای کاربردهای خاصی استفاده می شود.

چرخ پلی الفین

این چرخ ها برای محیط های خورنده و مرطوب مناسب بوده و از تزریق پلیمرهای ترموپلاستیک (گرمانرم) تولید می شوند.

چرخ های مناسب برای دماهای بالا

یک نمونه از چرخ های دما بالا ، چرخ های فنولیک HT ساخته شده از فایبرگلس است که دماهای بالا را می تواند تحمل کند. نوع دیگری از این چرخ ها ، چرخ نایلون تقویت شده با الیاف شیشه است که دماهای بالا و شرایط مرطوب را می تواند تحمل کند ( چرخ فنولیک HT برای محیط های خشک مناسب است ).

چرخ های آهن خاکستری ( چرخ چدنی )

چرخ های آهن خاکستری قیمت کمتر از فولاد فورج شده دارند. با این حال ظرفیت باری آنها نیز بالا است. اما چرخ های آهن خاکستری توان جذب ضربه و مقاومت در برابر ضربه به اندازه چرخ های فولاد فورج شده ندارند.

چرخ های فولاد ماشین کاری شده

این چرخ ها با عملیات ماشین کاری روی یک قطعه فولاد نورد شده گرم صورت می پذیرد و خواص قابل ملاحظه ای حاصل می شود. برای مثال مقاومت خیلی خوبی در برابر شوک دارد و استحکام و دوام و عملکرد خیلی خوبی دارد.

چرخ های با شیار V شکل یا سایر شیارها

این چرخ ها برای حرکت روی ریل های آهنی ساخته شده و انواع مختلفی مثل شیار V یا مربعی دارند و حتی می توانند یک لبه فلنج یا دو لبه فلنج داشته باشند.

در این گزارش به معرفی انواع متریال چرخ های صنعتی پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه نمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.