انواع چرخ ثابت و گردان

انواع چرخ ثابت و گردان

انواع چرخ ثابت و گردان در صنعت وجود دارد که هر کدام برای یک کاربردی مناسب است. لذا در ادامه انواع آن را معرفی نموده تا شما بهتر بتوانیم چرخ مورد نظر خود انتخاب نمایید.

چرخ های ثابت و گردان را از لحاظ گردان بودن ، از لحاظ نوع محل نصب ، از لحاظ جنس چرخ ، از لحاظ جنس ورق ، از لحاظ نوع لولای فرمان پذیری و غیره می توان به دسته های متفاوتی تقسیم نمود.

دسته بندی چرخ گردان و ثابت

اولین منظر دسته بندی از لحاظ گردان بودن یا نبودن است. این چرخ ها به دو دسته ثابت و گردان تقسیم می شوند که نوع ثابت آن فقط امکان حرکت مستقیم خطی دارد و نوع گردان آن، امکان فرمانپذیری نیز در خود دارد و می تواند در ترکیب با چرخ ثابت برای وسایل مختلف استفاده شود تا فرمانپذیری را برای آن وسیله تامین نماید.

دسته بندی انواع نصب چرخ ثابت و گردان

 دومین منظر دسته بندی از لحاظ نوع محل نصب است. انواع چرخ ثابت و گردان از این لحاظ بر دو دسته صفحه ای و ساقه ای تقسیم بندی می شود که در نوع چرخ صفحه ای ( چرخ کفی )، یک صفحه مسطح برای نصب روی صفحه ای مسطح دیگر از تجهیزات مورد نظر در روی چرخ تعبیه شده است. در نوع چرخ ساقه ای ( چرخ میله ای یا چرخ لوله ای )، روی چرخ یک میله یا لوله برای نصب تعبیه شده است که این میله یا لوله می تواند از طریق روزه یا گریپ شدن به میله یا لوله ای نظیر به تجهیز مورد نظر نصب شود.

انواع چرخ ثابت و گردان

دسته بندی انواع جنس چرخ ثابت و گردان

سومین منظر دسته بندی از لحاظ جنس چرخ است. کلا چرخ ها تنوع جنس زیادی دارند. حتی می توان قسمت مرکزی چرخ ( هسته چرخ ) یک جنس و روکش آن جنس دیگری داشته باشد. لذا این چرخ ها عبارتند از چرخ پلی یورتان با هسته چدنی ، چرخ پلی یورتان با هسته فولادی ، چرخ پلی یورتان با هسته پلی پروپیلن ، چرخ پلی یورتان روی هسته آلومینیومی ، چرخ چدنی با روکش لاستیکی ، چرخ فولادی با روکش لاستیکی ، چرخ نایلونی ، چرخ پنوماتیکی و غیره. برای دیدن انواع محصولات فوق به آدرس چرخ ثابت و گردان مراجعه نمایید.

برای مثال چرخ های ثابت و گردان پنوماتیک و لاستیک سخت از موادی تشکیل شده است که امکان حرکت آرام را فراهم می کند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که حرکتی با جذب شوک و بدون سر و صدا فراهم کنند. چرخ های ثابت و گردان با چرخ های پنوماتیک بهترین انتخاب برای استفاده در فضاهای با سطوح خشن مانند شن و غیره است.

دسته بندی انواع جنس پلیت چرخ

چهارمین منظر دسته بندی از لحاظ جنس ورق پلیت های چرخ است که می تواند چدنی ، فولادی (فورج شده) ، آهنی ، ورقی (همان ورق فولاد)  و غیره باشد.

دسته بندی انواع لولا ( کینگ پین ) چرخ ثابت و گردان

پنجمین منظر دسته بندی نوع لولای فرمانپذیری در چرخ های گردان است که بر دو نوع کینگ پین دار و بدون گینگ پین است. در نوع کینگ پین یک شافت (یا پیج) برای اتصال چنگالی به صفحه بالایی استفاده می شود و در نوع بدون گینگ پین دو ورق دو طرف لولای فرمانپذیری به یکدیگر فورج می شوند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به آموزش کاستور گردان کینگ پین مراجعه نمایید.

در این گزارش به معرفی دسته بندی چرخ های ثابت و گردان از منظر و دیدگاههای مختلف پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.