کاستور صنعتی

تفاوت بین کاستور صنعتی و چرخ چیست؟

بسیاری از مردم ممکن است ندانند کاستور صنعتی چیست، اما وقتی آن را می بینند، ممکن است به سادگی آن را به عنوان چرخ تعریف کنند.

اما آیا یک کاستور صنعتی مانند چرخ است و بیش از یک چرخ نیست!

در کار با اجناس مختلف، مانند بسیاری از زمینه ی تخصصی، وقتی به دنبال کالایی می گردید، باید در نام گذاری آن دقت لازم را به خرج دهید. زیرا نام دقیق کاربرد و ویژگی های آن را بهتر نشان می دهد. لذا در این قسمت، تعریف دقیق کاستور صنعتی و چرخ بیان می گردد.

ما کمابیش با واژه چرخ آشنا هستیم. چرخ وسیله ای گرد با سوراخی در مرکز آن است که از مرکز آن یک شافت عبور کرده، امکان دوران چرخ حول آن را فراهم می کند. نمونه آن چرخ های اتومبیل است که برای تامین حرکت در اتومبیل استفاده می شود.

چرخ کاستور

تاریخ چرخ مربوط به 5000 سال پیش است که شیوه زندگی و کار انسان را تغییر داده است. اما فقط 150-160 سال است که کاستورصنعتی ثبت اختراع شده است.

کاستور صنعتی

یک کاستور صنعتی در خود دارای یک چرخ است. اما، کاستور بیش از یک چرخ است. بلکه کاستور مجموعه ای است که یک صفحه در بالای خود برای نصب دارد، یک چنگالی برای اتصال این صفحه به چرخ و نگه داشتن چرخ دارد. لذا هر گاه چرخ صندلی یا چرخ فروشگاهی شما آسیب می بیند، باید دنبال یک کاستور باشید. البته در ایران به جای نام کاستور صنعتی از نام “چرخ ثابت و گردان” بیشتر استفاده می شود.

کاستور صنعتی

کاستور صنعتی در زیر یک تجهیز یا قطعه ای از تجهیزات سوار شده تا بتوان آن وسیله را تغییر مکان داد. کاستور صنعتی از لحاظ نصب در دو نوع ارائه می شود:

صفحه ای ( کفی ): یک صفحه مسطح با سوراخ های تعبیه شده، به گونه ای که بتوانید سطح مسطح دیگری را در برابر آن ببندید.

ساقه ای ( میله ای ): یک میله یا لوله که می تواند رزوه شود یا به وسیله‌ای دیگر قفل شود.

کاستورهای صنعتی از لحاظ نوع حرکت نیز به دو دسته تقسیم می شوند:

کاستورهای گردان

کاستور گردان ( با مفصل گردنده ) به خاطر دارا بودن یک لولای فرمانپذیری می توان امکان گردش تمام دور چرخ را فراهم می کند. این ویژگی سهولت حرکت وسایل مختلف مخصوصا در انبارهای با فضای محدود و در گوشه ها را فراهم می نماید. البته این کاستورها می توانند قفل نیز داشته باشند و در کل در انواع کاستورهای صفحه ای ، ساقه ای ، کاستورهای با و بدون کینگ پین و غیره  ساخته می شوند. می توانید مطلب انواع دسته بندی چرخ ثابت و گردان را نیز دنبال نمایید.

کاستور کاربرد عمومی

این کاستورها برای صنایع مبلمان و چوب متحرک ، برای تجهیزات صنعتی ، جابه جایی مواد در بازارهای حمل کالا ، در چرخ دستی ها و غیره استفاده می شود. هنگام انتخاب چرخ باید توجه داشت که جنس آج مناسب کاربرد شما درست انتخاب شود.

در اینجا تعدادی نمونه برای انتخاب بهتر لیست شده است.

  • لاستیک نرم
  • پلی الفین
  • لاستیک سخت
  • فولاد

کلیه کاستورهای کاربرد عمومی دارای عرض در حدود 32 میلیمتر هستند و شعاع گردان به اندازه کاستور بستگی دارد. مفصل گردنده با توجه به اندازه چرخ افزایش می یابد. قطر چرخ می تواند 50، 75 و 100 میلیمتر باشد. باري كه هر کاستور قادر به حمل آن باشد معمولا بين 40 تا  70 کیلوگرم است. البته هر چه چرخ بزرگتر باشد، وزن بیشتری نیز می تواند تحمل کند ( چرخ صندلی اداری را دنبال نمایید ).

کاستورهای ثابت

کاستورهای ثابت به سادگی چرخ هایی هستند که در بین پایه های یک براکت نصب شده اند که قابل گردش نیستند. به همین دلیل ، کاستورهای ثابت برای کاربردی مناسب هستند که در آن مواد باید به صورت مستقیم و رو به عقب در یک خط مستقیم منتقل شوند، اما نه در جایی که آنها باید در فضایی محدود چرخانده شوند. از آنجا که آنها بخش مفصل گردنده تحت بار عمودی و سایر تنش های مماسی را ندارند، کاستورهای ثابت از کاستورهای چرخان قوی تر هستند و توانایی تحمل ظرفیت های بالاتر را دارند.

در این گزارش به تفاوت چرخ و کاستور پرداخته شد. برای دیدن تمامی دسته محصولات به صفحه نخست و برای دیدن دسته ی اصلی محصولات به صفحه محصولات چرخ ثابت و گردان مراجعه نموده تا محصولات را براساس جنس نیز ملاحظه بنمایید. ضمنا برای دیدن سایر آموزش ها به صفحه مقالات مراجعه کنید.